17. května 2013

«Jídlo» Austrálie - Sydney

Přesto, že dnes možná očekáváte nějaký ten recept, tentokrát vám budu dělat pouze chutě. Nedalo mi to, abych vám ještě neukázala, co jsme jedli v Austrálii a nepřiblížila vám tamní kuchyni a jídelní zvyklosti. Jídlo totiž bylo jedna z mnoha věcí, které jsem si tam opravdu užívala! 

Už teď mi tady v Čechách chybí čerstvé potraviny (žádné nahnilotiny by si Australané v obchodech  prodávat nedovolili, v obchodech chodil a jídlo kontroloval speciálně určený manager), mořské plody, šťavnaté ovoce a kvalitní steaky. Jestli se ptáte na typickou australskou kuchyni či jídlo, asi vám nebudu schopná odpověď. Kuchyně je hodně podobná té anglické a stejně jako tam se i v Austrálii na každém rohu prodává Fish & Chips. Žádné tradiční jídlo jsem tam tudíž nezaznamenala. Na co jsou fakt v Austrálii profíci a čím žijí, je grilování, čemuž říkají familiérně "barbie". Grily najdete na každé pláži a většinou jsou zdarma k použití nebo jen za pár drobných. I když jsou plně vytížené a lidé se na nich střídají celý den, jsou perfektně čisté a nablýskané. Nejen že jsou Australané velmi ohleduplní a uklízí po sobě, ale tyto veřejná příslušenství ještě chodí udržovat zaměstnanci jednotlivých městských částí (což by se u nás v Čechách zřejmě nestalo a věřím, že grily by už po měsíci překrývala černá vrstva připáleného tuku).

Gril přímo u pláže, jehněčí kotlety - oblíbené jídlo naší dcery,
a to červené je maso klokana, ochutnala jsem pouze 1x,
na můj vkus moc flaxovité, víckrát už asi ne :-)

Tamním bistrům a restauracím vévodí jednoznačně asijská kuchyně. Japonská, korejská, čínská, thajská...Husté nudlové polévky, sushi, nudle a plno dalších dobrot najdete na každé větší ulici. V Sydney je i přímo čínská čtvrt, ale dobré jídlo z východu najdete téměř kdekoliv. Možná i proto, že Asiaté jsou v Austrálii jako doma a žije jich tam opravdu nespočet (taky aby ne, když to sem mají celkem blízko). I když jsme šli do levného take-away vždy jsme se pochutnali. Kvalitou by se jídlo z asijských bufetů mohlo přirovnat k těm z českých lepších restaurací orientovaných na asijskou kuchyni. Ochutnali jsme i celkem dobré hamburgery (hned vedle našeho vchodu sídlilo vyhlášené bistro, kde od rána do večera postávali lidé čekající na ten svůj). Když byla příležitost, koupila jsem si i sushi, které se prodává v každém obchodním centru (navečer navíc za úplně směšnou cenu).

 
 

Čerstvé ryby a mořské plody jsou v Austrálii výsadou, takže milovníci těchto mořských potvůrek by si tu určitě přišli na své. Jen mě překvapila jejich cena, například losos stál v přepočtu cca 600 Kč/kg (no vlastně ono je v Austrálii předražené a nadsazené úplně všechno, takže mě to nakonec ani nepřekvapuje :-). V Sydney se nachází přímo Fish market, kde si můžete zakoupit právě ulovené a naporcované ryby všech možných, známých i neznámých druhů a hned je ochutnat a nechat si je připravit. Nakrájí vám tu čersvé sashimi, rozkrojí ústřice anebo si můžete dát mořské dobroty v různých úpravách. My vyzkoušeli od každého něco - smažené BBQ mořské plody (to zrovna nebyl dobrý výběr), sashimi, ústřice, grilovaný losos a chobotnice na špejli. Nezapomenutelný zážitek, myslím, že takto čersvé ryby a mořské plody už asi nikdy neochutnám. Sednout si s jídlem můžete přímo na molo, kde vám společnost dělají racci a cítíte i vůni moře. Ti ostřílení si sem k čerstvým rybám nosí i svoje vlastní víno a chléb.

 
 

Ovoce a zelenina (především mango, avokádo, banány a rajčata) tu mají plnou chuť, na kterou jsem z Čech vůbec nebyla zvyklá. Dcerka i já jsme si chrochtaly blahem. Výjimku tvoří brambory, které jsou bílé cosi, absolutně bez chuti. Takže z nich jsme dělali kaši, aby se vůbec daly pozřít :-) Nakupovat v běžných řetězcích se moc nevyplatí (opět velmi předražené). Stojí za to si udělat výlet na trh (např. do města na Haymarket), kde zakoupíte ovoce, zeleninu, vajíčka i ryby za poloviční cenu než v obchodě a určitě i v lepší kvalitě. My jsme odsud odcházeli s plnými taškami a zásobou na celý týden. (Když jsme u těch tašek, igelitky se v obchodech rozdávají, jak kdyby se nechumelilo, prodavačky nákup přímo do nich skládají a jejich zvykem je dát 2 věci na tašku, takže z každého nákupu jsme si přinesli nejméně 10 igelitek, ekologové by asi skučeli).
 
Paddy's market a naše milované passion fruit. 

Znáte Marmitte nebo Vegemite? Obě dvě jsou kvasnicové pomazánky, Marmitte seženete v Anglii (kde jsem se do ní zamilovala) a Vegemite zase v Austrálii. Chutnají stejně, jen se liší jejich výrobci a obal. U těchto pomazánek (nebo jak to nazvat) se dá říct, že je buď milujete nebo nesnášíte. Mají velmi, velmi specifickou chuť. Já když ji poprvé ochutnala, jsem si myslela, kvůli její tmavé barvě, že se jedná o nějaký druh nuttely, těšila se na sladkou chuť a tudíž jsem první lžičku ihned šokovaně vyplivla. Když jsem jí pak dala ještě druhou šanci a byla připravené na slanou chuť, namazala jsem si jí na toust s vajíčkem a to už byla jiná! Delikatesa. Takže Vegemite jsme jedli na snídani i večeři, s vajíčkem, sýrem, avokádem…Také jsme si velmi oblíbili arašídová másla.

Po domácku vyrobené kalamáry, dcerka se po nich mohla utlouct.

Alkohol v běžných obchodech nenajdete. Stejně jako v Anglii, obchody, bary a restaurace musí mít na jeho prodej licenci. Takže zde existují speciální "bottle shopy" přímo s alkoholem. My si dopřávali večer, když dcerka usla, sklenku vína, které Australané opravdu umí. Nenatrefili jsme na žádné špatné. Oblíbila jsem si tu i cidery (ovocné alkoholické mošty, nebo jak bych to nazvala, nejznámější jsou jablečné, ale já si zamilovala s limetkou a jahodami). Vyzkoušeli jsme i známý australský rum z Bundabergu (který během našeho pobytu zrovna spláchla povodeň :-/) a melounový likér. A abych nebyla za alkoholika, tak nesmím zapomenout na různé freshe, kterými jsem se občas posilňovala.


Sladké jsem si dopřávala jen minimálně, ale když už tak to stálo za to :-) Užívala jsem si sójovou zmrzlinu s čerstvým passion fruit, asi nejvyšší zákusek na světě a božské makronky od vyhlášeného australského cukráře Adriana Zumby, samozřejmě s capuccinem v kelímku, se kterým jsem chodila na hřiště :-)


Nazpět jsme letěli přes Soul, kde jsme i přespali v nádherném hotelu s dokonalým snídaňovým buffetem. Takže by se dalo říct, dokonalá tečka na závěr. Našla jsem tam vše, o čem se mi vždy kdy snilo - od ryb, mořských plodů, exotických polévek, sýrů, vajíček na x způsobů až po čerstvé ovoce a báječné jogurty. Dcerka měla však jednu ze svých divokých nálad a snídani si zas tak moc užít jako my nechtěla, takže místo toho abych si snídani patřičně vychutnala, jsem ji mezi sousty odchytávala u stolů cizích lidí. Škoda, že v restauraci zapomněli na dětský koutek, ten by se nám tam opravdu šikl a mohli bychom tak celou naši dovolenou v klidu zakončit :-)


Děkuji, že jste se pročetli a vizuálně projedli až do konce ;-)


21 komentářů:

 1. Začala jsem intenzivně pracovat na hubnutí a tvůj článek mě ničí! Ale vypadá to opravdu fantasticky! Těžko věřit, že ta asijská jídla můžou být z bistra, když to srovnám s těmi v ČR.
  Každopádně díky za další nakouknutí k protinožcům :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Omlouvám se! :-/ Ale aspoň se můžeš jídly kochat a nepřibereš ani kalorii ;-) Těm z našich asijských fastfoodů měly opravdu daleko, čerstvé krevety i různé ty trávy a bylinky, to se u nás moc nesežene :-)

   Vymazat
 2. Úžasné, chci taky:) Koukám, že u nás je teda všechno naopak - trhy jsou předražené a místo speciálního manažera nám kvalitu jídla v obchodech hlídá TV Nova:)) Zaujaly mě ty kvasnicové pomazánky, drožďovou miluju - dá se to k ní přirovnat?.) A ty makronky v krabiččce, to je super. Já svou první makronku ochutnala teprve tenhle týden (viz můj ranní blog post.) a nevím, čekala jsem něco úplně jiného:))

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ty trhy úplně taky nechápu, i v Anglii jsem na trhu vždycky koupila levněji než v obchodě..Ta pomazánka je úplně jiná, nenapadá mě nic, k čemu by se dala přirovnat, fakt hodně specifická a právě i hodně lidem kvůli tomu nechutná, musíš jí prostě přijít na chuť. Drožďovou pomazánku taky miluju, tos mi připomněla, že jsem ji dlouho nedělala, musím napravit ;-) Makronky mám moc ráda, ale musí být hezky měkké, žádné ztvrdlotiny :-)

   Vymazat
 3. jídla vypadají opravdu hezky, i když mořské potvory mě teda ani trochu nelákají :-) Kvasnicovou pomazánku teda nemusím. U nás ji dělá jedna pekárna a moje bývalé kolegyně si vždycky koupily velkou nálož a jedly a jedly a já se musela jít někam schovat. :-D Za to arašídové máslo bych mohla jíst pořád. :-) Jo a ten gril na pláži by u nás nebyl brzo černý, ten by tam totiž nevydržel ani den, buď by skončil v lepším případě u někoho na zahradě, v horším ve sběrných surovinách :-D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tato pomazánka je ale trošku jiná, ale asi by ti napoprvé taky nechutnala :-) My se k její chuti museli taky prokousat :-) S tím grilem jsi mě pobavila :-))

   Vymazat
 4. Odpovědi
  1. To jo, dovolenou bez dobrýho jídla si nedokážu představit :-)

   Vymazat
 5. Marmite, Vegemite?? Ježkovo oko, ještě teď se mi křivý pusa, když si na to vzpomenu:D Chutná to jako mazací masox....mě to teda nezachutnalo ani na třetí pokus. Ale aspoň teď vím o dalším člověku, kterému to chutnalo, kromě mých rodičů:)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No já vím, že to skoro nikomu nechutná :-/ Já už mám po nich ale absťák :-)

   Vymazat
 6. Fish market! To je prostě dokonalost...a vůbec celkově teda jsi mi opravdu dělala chutě svým článkem:-))

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. :-) Joo fish market mi tu chybí, naprosto dokonalé!

   Vymazat
 7. Po tom všem by se mi opravdu tady v Čechách stýskalo. Máš na blogu nějaký článek, kde jsi tady u nás něco podobného objevila, kam chodíš ráda nakupovat, na jídlo atd.? Abych se inspirovala:-))

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Podobný článek zatím nemám, ale díky za inspiraci, možná něco sepíšu. Jen mám problém, že jsem měla pár prodejen oblíbených a ony přestaly existovat! Takže stále hledám :-)

   Vymazat
 8. Ach...úplně se mi vše oživilo.) Fish market je pecka - byla jsem tam jen dvakrát, ale pokaždé se nacpala ústřicemi a sashimi k prasknutí. Co se týče australských obchodů s potravinami - šíleně mě iritovalo, že prodavači vám nákup rozdělí třeba do deseti igelitových tašek (speciální taška na jar, další na brambory, další na maso)...to mi přišlo šíleně neekologické, a když jsem se jim snažila vysvětlit, že je to zbytečné, tak nechapali. Asijská bistra super - nejvíc jsem milovala ta, kde měli sushi train (sushi opravdu za babku)...ale jinak musím říct, že jídlo v tamních rodinách nestálo za nic - teda alespoň já měla štěstí na lidi, kteří vařili pouze z polotovarů.
  A na kuřeci pařáty v čínské restauraci jsem si taky netroufla.)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. My tam byli taky jen párkrát, takový malý svátek :-) Ty jsi byla taky v Sydney? A nestýská se Ti? Jo s těma igelitkama souhlasím, úplní blázni, kolik jich při jednom nákupy vydají..

   Vymazat
 9. Tak ti teda řeknu, že nevím, co bych chtěla ochutnat dřív. Jedna dobrota vedle druhé.
  Just be yourself by Petra

  OdpovědětVymazat
 10. ach, mňami. gril na pláži, to si neviem predstaviť, ale muselo to byť super.:)

  OdpovědětVymazat
 11. Po tomto článku, mám na všechno hroznou chuť a dostala jsem hlad! :D Jde vidět, že jste si tam pochutnávali, super!! :)

  OdpovědětVymazat
 12. Tak ryby a mořské plody nemusím:-P

  OdpovědětVymazat

Děkuji za vaše milé komentáře a názory.